Начало Сфера Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха етнолог, психотерапевт и пилот
9706
България

Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха етнолог, психотерапевт и пилот

Днес е петък 13-и – денят, от който мнозина се страхуват, а други го смятат за най-обикновена дата от календара.„Психологически погледнато човекът има нужда от суеверия, тъй като те са исторически обусловени и ни напомнят за вярата в неземни сили и влиянието им върху съдбата ни“, посочи психотерапевтът д-р Галина Кабаджова.

| 13 Септември 2024, 08:20 ч.
Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха  етнолог, психотерапевт и пилот
Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха етнолог, психотерапевт и пилот
Снимка © AP

Днес е петък 13-и – денят, от който мнозина се страхуват, а други го смятат за най-обикновена дата от календара. За едни той носи лош късмет, за други – не се отличава по нищо от останалите дни. 

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Ниската избирателна активност се дължи, освен на други фактори, и на известни колебания на избирателите в прозрачността на изборния процес. Това каза пред журналисти служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов.

Правителството е твърдо решено да работи в тази посока, каза още Карадимов, който е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството.

Шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, ще участват в работна среща с Централната избирателна комисия (ЦИК) днес.

Близо 90% от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност от пациенти при взимането на управленски решения в областта на здравеопазването. Това показват данните от онлайн анкета сред 50 адресата, от които 18 са активно действащи пациентски организации, каза пред журналисти Лидия Витанова, заместник-председател на Национален алианс „Редки Болести България".

Витанова участва в среща с представители на медиите на тема „Защо неадекватната регулация в пациентския сектор води до пропуснати обществени ползи?“. Всички анкетирани са отговорили утвърдително на въпрос дали биха искали да участват активно в процеса на взимане на решения в областта на здравеопазването. На въпрос дали нормативната рамка, регулираща представителността на пациентските организации, се нуждае от промяна, 83,3% от участниците в анкетата отговарят утвърдително, а 11%

Аз лично съм малко разочарована, защото очаквах някои от по-ресурсните ресори да получи България. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова, която коментира предложения ресор за българския еврокомисар Екатерина Захариева – стартъпи, изследвания и иновации. 

„Искам да пожелая много успех на Екатерина Захариева. Изпитът пред Европейския парламент и съответните комисии никак няма да бъде лесен“, посочи Йотова.  

„Не поста прави човека, а човекът прави поста. Разчитам, че тя ще има много добри взаимоотношения със своя румънски колега, която очевидно ще бъде шапката над българския ресор, както и с поне трима-четирима еврокомисари, в чиито ресори има съприкосновение с портфолиото, което получи България“, каза още вицепрезидентът. 

Илияна Йотова посочи, че се е надявала страната ни да получи ресор регионална и к

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

„Конкретно за България вярването, че петък 13-и носи лош късмет, идва твърде късно, тъй като то се заражда в западната култура, обясни Димитър Василев, етнолог в Националния исторически музей. „Някъде доста късно през 20-и век хората масово започват да смятат, че петък 13-и е лош ден вследствие на нарастващото влияние на този ден в САЩ“, разказа той.

„Психологически погледнато човекът има нужда от суеверия, тъй като те са исторически обусловени и ни напомнят за вярата в неземни сили и влиянието им върху съдбата ни“, посочи психотерапевтът д-р Галина Кабаджова.

„Когато търсите вашето място в самолета и забележите, че след 12-и ред следва 14-и, не се учудвайте, всичко е както трябва да бъде. В повечето европейски и американски авиокомпании не съществува 13-и ред, защото се смята, че е фатално число, което носи нещастие“, посочи капитан Марио Бакалов, пилот на пътнически самолет от гражданската авиация. 

Петък 13-и в психологията

Към днешна дата е много трудно логично да си обясним страха от петък 13-и, смята д-р Галина Кабаджова. Има обаче термин, с който го "разпознаваме" - трискайдекафобията или тердекафобия, добавя тя.

Пешеходка на 79 години е настанена в болница с опасност за живота след катастрофа в казанлъшкия квартал „Изток“. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора.

Инцидентът е станал малко след 15:30 часа вчера. Пострадалата е била блъсната от товарен автомобил „Форд“, управляван от 41-годишен мъж. Водачът е тестван за употреба на алкохол с техническо средство, отчетен е отрицателен резултат.

Образувано е досъдебно производство.

Припомняме, че пътните произшествия в страната през изминалото денонощие са 19, като в тях няма загинали хора, а 25 души са ранени. От началото на месеца  инцидентите на пътя са 329, загиналите в тях са 18 души, 439 са ранени.

В Ямбол Денят на независимостта на България – 22 септември, ще бъде отбелязан с тържествено честване в двора на Музея на бойната слава. За поредна година ще се състои и традиционният велопоход „Независимост“, става известно от общинския седмичен културен афиш.

Церемонията ще започне в 10:15 ч. с изпълнения на градския Духов оркестър, участието на представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон, ритуал по издигане на националното знаме, благодарствен молебен и слово на кмета Валентин Ревански.

Велопоходът „Независимост“ ще стартира в 11:30 ч. пред сградата на Община Ямбол. Финалната точка на колоездачите ще бъде Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“. Велопоходът няма състезателен характер, но всяка година събира стотици участници.

Празничният 22 септември в Ямбол ще бъде и Ден на отворени врат

Министерството на електронното управление (МЕУ) публикува за обществено обсъждане проект на актуализирана Методика за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на Изборния кодекс и изискванията на техническата спецификация, съобщиха от ведомството.

Документът е изготвен съвместно с Българския институт по метрология и Българския институт за стандартизация.

Измененията на методиката обхващат и надграждане на процедурата по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване. Желаещите могат да се запознаят с проекта на методика за удостоверяване на съответствието на машините за гласуване на официалния сайт на министерството. 

До 19 септември т. г. всички заинтересовани страни могат да предоставят становище по методиката в деловодството на министерството или имейл: mail@egov.government

Жилищният фонд в област Шумен се състои от 52 361 жилищни сгради към края на 2023 година, по данни на Националния статистически институт. В градовете се намират 19 036 жилищни сгради, а в селата - 33 325. Жилищните сгради в областта представляват 2,5% от общия жилищен фонд в страната, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток.

Тухлени (с бетонна плоча или с гредоред) са 35 404 жилищни сгради. Сградите с „Друга“ конструкция са 15 970. Стоманобетонните жилищни сгради в областта са 625, а панелните - 362. В градовете 57,1% са тухлени сгради с бетонна плоча, а 24,4 % са тухлени сгради с гредоред. В област Шумен към края на предната година най-висок е относителният дял на жилищните сгради, построени в периода 1946 - 1960 г. - 25,5 %, следват построените сгради в периода 1961 - 1970 г. - 21 %, уточняват от Отдел „Статистически изследвания - Шумен&ldq

Трафикът на граничния пункт "Кулата" е спокоен към този час и няма струпване от автомобили, чакащи да преминат, . 

През почивните дни движението през пункта на изход отново беше без изчакване. Миналата седмица на изход се преминаваше бързо. На вход трафикът беше интензивен.

По данни от Гърция, през юли тази година през ГКПП Промахон са преминали 2 100 000 души, от които 1 087 000 са влезли в Гърция, а 1 013 000 са излезли. През юни трафикът през пункта е бил 1 150 000 души, т.е. общо през първите два летни месеца на годината от там са преминали 3 250 000 души. Сходни са данните за 2023 г., когато през същите месеци са преминали 3 290 000 души.

Една от теориите за този ден гласи, че страхът от петък 13-и се дължи на религиозните вярвания, свързани с 13-ия гост, поканен на Тайната вечеря - апостол Юда, за когото се твърди, че е предал Исус, и с разпъването на Исус в петък, деня на екзекуцията му, обясни д-р Кабаджова.

По думите , легендите около този ден превръщат 13-и в културен феномен, което общността възприема като суеверие.  

От психологическа гледна точка, суеверията могат да повлияят дори и на тези, които не вярват в тях. И суеверните, и несуеверните хора вярват, че някога нещо лошо може да им се случи, ако заявят, че това никога няма да стане. В този смисъл на петък 13-и хората са склонни да вярват и придават значение на неща, които обикновена нямат някаква важност за тях. Нашият мозък работи много добре с асоциациите, т.е., ако нещо лошо ни се случи на петък 13-и, най-вероятно това събитие ще бъде асоциирано с точно тази дата и ще остане в съзнанието ни завинаги, обясни психотерапевтът.

Работила съм с хора с различни фобии, които са споделяли и страх от петък 13-и, разказа д-р Кабаджова. Разказват за различни ритуали, очаквания за всякакви ситуации с "лош късмет". Имала съм клиенти, които дори отменят всякакви пътувания, ангажименти, взимат отпуск и стоят при близки приятели, за да се подсигурят, че няма да пострадат, сподели тя.

Според нея човекът е склонен да търси обяснение и причина за дадено събитие. Когато дадено събитие се случва в определен момент и се повтаря, се създава предпоставка за установяване на причинно-следствена връзка, която е предпоставка за раждане на различните суеверия. Логиката на суеверния човек е насочена към ритуала и за него е характерно, че смята ритуала за първопричина на явленията, които са се случили или предстои да се случат, дори ако тези явления изобщо не зависят от ритуала, обясни психотерапевтът. По думите , ритуалите и фобиите са силно характерни за обсесивно-компулсивните личности. 

Д-р Галина Кабаджова съветва да изпълняват ритуали, които пазят от лош късмет, за да се справят с подобни страхове. „Има хора, които прибягват до ритуали дори и когато не са особено суеверни, и в крайна сметка твърдят, че има ефект. Ритуалите играят ролята на правила, а когато имаш правила и знаеш как да играеш по тях, нещата винаги изглеждат по-лесни“, каза още Кабаджова.

Откъде идват вярванията за този ден

Вярването за деня не идва от САЩ, но оттам се налага в популярната култура като лош ден, обясни етнологът Димитър Василев. По думите му, за нашата култура петък 13-и е външно явление и суеверие.

В християнската религия числото 13 е свързано с Тайната вечеря и предателството. В скандинавската митология - вечерята на боговете, в която Лок, като 13-и, убива Бога на щастието и оттам Земята потъва в мрак, разказа Василев. Различни такива елементи, които постепенно се обособяват и довеждат до това суеверие, което в България не е до такава степен разпространено, но на някои места по света носи сериозни последици дори за икономиката, каза още Василев.

По думите му, през 19-и век в някои произведения на европейски автори се забелязва, че петък 13-и е определян като лош ден.

Ако говорим за българската традиционна култура, петък има доста суеверия, посочи Василев. Според него българският народ е суеверен. Той отново е обвързан с християнството. Има 12 лоши петъка в годината, наричани черни. Това са петъците преди големите 12 празника, свързани с живота Исус и Богородица. Около тези 12 петъка има доста забрани. Понеже е обвързан и с култа към св. Петка, повечето забрани са свързани с женска работа – не се пере, не се тъче, шие, обясни етнологът.

Друга забрана, свързана с петъка, е сексуалното табу, съпрузите не трябва да имат сексуални отношения. Петък е лош ден за българите, както и сряда. В нашите вярвания най-добри дни за начало на някаква дейност са понеделник, вторник и четвъртък, коментира Димитър Василев.

Има интересно вярване, също старо, за това, че ако в такъв „лош“ петък е ушита риза, а човек умре с нея, той може да вампиряса, каза още етнологът.

Нумерологията в България навлиза късно. В нея 13-ото число е лошо число. За разлика от 12, 13 е непълно и лошо число, каза още Василев.

За гърците лошият ден е вторник 13-и. Идва от гръцката митология. Това е денят на Арес, лошият ден. Отделно има и две исторически събития – два пъти е превзет Константинопол на вторник 13-и. Затова там денят е лош, разказа Василев и добави, че в испаноезичните култури също е лош вторник, а не петък. 

Постепенно различните вярвания се разпространяват, чрез литературата, киното и други елементи на масовата култура, което води до една психоза сред някои хора и на места има доста сериозни последствия, каза още Димитър Василев.

Суеверията по време на полет

В повечето европейски и американски авиокомпании не съществува 13-и ред, защото се смята, че е фатално число, което носи нещастие, посочи пилотът Марио Бакалов. Голяма част от пътниците са така или иначе под стрес или имат страх от летене, няма нужда от допълнително напрежение, добави той.

Като продължите към другите редове, ще забележите, че в самолетите на "Луфтханза" липсва и още един ред, това е ред 17. Числото 17 също носи нещастие, така поне смятат хората например в Италия и Бразилия, и затова не се използва при нас, разказа Бакалов.

Проучване от 2017 г. показва, че билетите за самолет в петък 13-и са по-евтини, и то средно с 16%. Така суеверието на някои става в полза на други, посочи Бакалов.

По думите му, при китайски авиокомпании често липсва ред 4, тъй като се смята за фатално число, свързано със смъртта.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат ...
Очевидно това е поредната провокация на РСМ, целяща да разруши постигнатото до момента, коментира Даниел Митов думи на вицепремиера на РСМ за България
За такава обидна квалификация в една европейска държава се "взима главата" на министър веднага, хвърчат оставки, коментира пред журналисти зам.-председателят на ГЕРБ и бивш външен ...
Около 17% от кандидатите за работа в НСО стигат до назначаване, 50% отпадат още на медицинските прегледи, каза генерал-майор Емил Тонев
От кандидатите за работа в Националната служба за охрана (НСО) 17,5% успяват да бъдат назначени, а около 50% отпадат още на медицинските прегледи. Това каза в първото си интервю н ...
Ремонтът на Дунав мост се извършва в 400-метрова отсечка
С около 200 метра е удължен участъкът, който се ремонтира на Дунав мост при Русе. Въведената временна организация на движение на съоръжението е в същата лента, в която от 10-и юли ...
Община Несебър започва подготовка за строителство на социални жилища
Община Несебър започва подготовка за строителство на социални жилища. Вече е определен парцел, намиращ се на територията на курорта Слънчев бряг. Започва и процедура по изготвяне н ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше открит и традиционният Върбишки панаир с шествие от местния площад, в близост до сградите на местното ч ...
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Евродепутатът Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър" с молба да им бъде позволено да се приберат ...
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и германският посланик Ирене Планк, съобщ ...
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
Мъж на 51 г. е задържан от полицията днес заради намерени в имот в с. Орляк, община Тервел, наркотици, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Добрич. Оттам допълва ...
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган и Автентичното ДПС, съобщиха от „ДПС пресцентър“ на с ...
Тикер в 03:52 ч.
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град. Днес беше отк ...
Начало Сфера
9706
България

Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха етнолог, психотерапевт и пилот

Днес е петък 13-и – денят, от който мнозина се страхуват, а други го смятат за най-обикновена дата от календара.„Психологически погледнато човекът има нужда от суеверия, тъй като те са исторически обусловени и ни напомнят за вярата в неземни сили и влиянието им върху съдбата ни“, посочи психотерапевтът д-р Галина Кабаджова.

| 13 Септември 2024, 08:20 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха  етнолог, психотерапевт и пилот
Ден, който носи лош късмет или обикновена дата от календара – какво е петък 13-и и откъде идва страхът от него, коментираха етнолог, психотерапевт и пилот
Снимка © AP

Днес е петък 13-и – денят, от който мнозина се страхуват, а други го смятат за най-обикновена дата от календара. За едни той носи лош късмет, за други – не се отличава по нищо от останалите дни. 

Общо 27 доброволци – служители и подизпълнители от „АДМ Разград“, членове на семействата и приятели се включиха в кампанията на бТВ „Да изчистим България заедно“, съобщи административният секретар на предприятието Гюлчин Ахмедова.

Доброволците бяха разпределени в две групи и почистиха две предварително набелязани локации – едната на изхода на Разград към село Дянково, а втората – в близост до разклона за село Раковски. Събраните отпадъци са общо 180 чувала с обем 130 литра, 21 гуми и едрогабаритни отпадъци - тонколона, пластмасов стол, шкафчета от домашна секция, диван, телевизор, посочи Ахмедова. 

Тя допълни, че Комитетът по доброволчество към „АДМ Разград“, организирал почистването в двете локации, изразява благодарност за съдействието към Община Разград и готовност да участва в следващи акции „в общия с

Ниската избирателна активност се дължи, освен на други фактори, и на известни колебания на избирателите в прозрачността на изборния процес. Това каза пред журналисти служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов.

Правителството е твърдо решено да работи в тази посока, каза още Карадимов, който е определен и за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството.

Шестимата служебни министри, ръководещи отговорните ведомства за организационно-техническата подготовка на изборите, ще участват в работна среща с Централната избирателна комисия (ЦИК) днес.

Близо 90% от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност от пациенти при взимането на управленски решения в областта на здравеопазването. Това показват данните от онлайн анкета сред 50 адресата, от които 18 са активно действащи пациентски организации, каза пред журналисти Лидия Витанова, заместник-председател на Национален алианс „Редки Болести България".

Витанова участва в среща с представители на медиите на тема „Защо неадекватната регулация в пациентския сектор води до пропуснати обществени ползи?“. Всички анкетирани са отговорили утвърдително на въпрос дали биха искали да участват активно в процеса на взимане на решения в областта на здравеопазването. На въпрос дали нормативната рамка, регулираща представителността на пациентските организации, се нуждае от промяна, 83,3% от участниците в анкетата отговарят утвърдително, а 11%

Аз лично съм малко разочарована, защото очаквах някои от по-ресурсните ресори да получи България. Това заяви пред журналисти вицепрезидентът Илияна Йотова, която коментира предложения ресор за българския еврокомисар Екатерина Захариева – стартъпи, изследвания и иновации. 

„Искам да пожелая много успех на Екатерина Захариева. Изпитът пред Европейския парламент и съответните комисии никак няма да бъде лесен“, посочи Йотова.  

„Не поста прави човека, а човекът прави поста. Разчитам, че тя ще има много добри взаимоотношения със своя румънски колега, която очевидно ще бъде шапката над българския ресор, както и с поне трима-четирима еврокомисари, в чиито ресори има съприкосновение с портфолиото, което получи България“, каза още вицепрезидентът. 

Илияна Йотова посочи, че се е надявала страната ни да получи ресор регионална и к

Жители на Свищов участваха в кампанията за сдвояване на здравното си досие с мобилното приложение „еЗдраве", организирана от Министерството на здравеопазването (МЗ) с цел популяризиране на  приложението. Те посетиха мобилния пункт пред сградата на Общината, който ще бъде на разположение на желаещите до 16:00 ч. днес. От услугата може да се възползва всеки гражданин с документ за самоличност - лична карта и таблет или телефон.

До момента експертите от Регионална здравна инспекция – Велико Търново съдействаха на над 80 души. Те заявиха, че процесът по сдвояване е безплатен и бърз, а чрез него човек има достъп до своето електронното пациентско досие винаги и по всяко време. Експертите посочиха още, че желаещите могат да се възползват от същата услуга и в офиса на здравната каса в болницата в Свищов, като условието е да нямат прекъснати здравни осигуровки.

Ч

„Конкретно за България вярването, че петък 13-и носи лош късмет, идва твърде късно, тъй като то се заражда в западната култура, обясни Димитър Василев, етнолог в Националния исторически музей. „Някъде доста късно през 20-и век хората масово започват да смятат, че петък 13-и е лош ден вследствие на нарастващото влияние на този ден в САЩ“, разказа той.

„Психологически погледнато човекът има нужда от суеверия, тъй като те са исторически обусловени и ни напомнят за вярата в неземни сили и влиянието им върху съдбата ни“, посочи психотерапевтът д-р Галина Кабаджова.

„Когато търсите вашето място в самолета и забележите, че след 12-и ред следва 14-и, не се учудвайте, всичко е както трябва да бъде. В повечето европейски и американски авиокомпании не съществува 13-и ред, защото се смята, че е фатално число, което носи нещастие“, посочи капитан Марио Бакалов, пилот на пътнически самолет от гражданската авиация. 

Петък 13-и в психологията

Към днешна дата е много трудно логично да си обясним страха от петък 13-и, смята д-р Галина Кабаджова. Има обаче термин, с който го "разпознаваме" - трискайдекафобията или тердекафобия, добавя тя.

Пешеходка на 79 години е настанена в болница с опасност за живота след катастрофа в казанлъшкия квартал „Изток“. Това съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Стара Загора.

Инцидентът е станал малко след 15:30 часа вчера. Пострадалата е била блъсната от товарен автомобил „Форд“, управляван от 41-годишен мъж. Водачът е тестван за употреба на алкохол с техническо средство, отчетен е отрицателен резултат.

Образувано е досъдебно производство.

Припомняме, че пътните произшествия в страната през изминалото денонощие са 19, като в тях няма загинали хора, а 25 души са ранени. От началото на месеца  инцидентите на пътя са 329, загиналите в тях са 18 души, 439 са ранени.

В Ямбол Денят на независимостта на България – 22 септември, ще бъде отбелязан с тържествено честване в двора на Музея на бойната слава. За поредна година ще се състои и традиционният велопоход „Независимост“, става известно от общинския седмичен културен афиш.

Церемонията ще започне в 10:15 ч. с изпълнения на градския Духов оркестър, участието на представителни части военнослужещи от Ямболския гарнизон, ритуал по издигане на националното знаме, благодарствен молебен и слово на кмета Валентин Ревански.

Велопоходът „Независимост“ ще стартира в 11:30 ч. пред сградата на Община Ямбол. Финалната точка на колоездачите ще бъде Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“. Велопоходът няма състезателен характер, но всяка година събира стотици участници.

Празничният 22 септември в Ямбол ще бъде и Ден на отворени врат

Министерството на електронното управление (МЕУ) публикува за обществено обсъждане проект на актуализирана Методика за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията на Изборния кодекс и изискванията на техническата спецификация, съобщиха от ведомството.

Документът е изготвен съвместно с Българския институт по метрология и Българския институт за стандартизация.

Измененията на методиката обхващат и надграждане на процедурата по удостоверяване на техническите устройства за машинно гласуване. Желаещите могат да се запознаят с проекта на методика за удостоверяване на съответствието на машините за гласуване на официалния сайт на министерството. 

До 19 септември т. г. всички заинтересовани страни могат да предоставят становище по методиката в деловодството на министерството или имейл: mail@egov.government

Жилищният фонд в област Шумен се състои от 52 361 жилищни сгради към края на 2023 година, по данни на Националния статистически институт. В градовете се намират 19 036 жилищни сгради, а в селата - 33 325. Жилищните сгради в областта представляват 2,5% от общия жилищен фонд в страната, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток.

Тухлени (с бетонна плоча или с гредоред) са 35 404 жилищни сгради. Сградите с „Друга“ конструкция са 15 970. Стоманобетонните жилищни сгради в областта са 625, а панелните - 362. В градовете 57,1% са тухлени сгради с бетонна плоча, а 24,4 % са тухлени сгради с гредоред. В област Шумен към края на предната година най-висок е относителният дял на жилищните сгради, построени в периода 1946 - 1960 г. - 25,5 %, следват построените сгради в периода 1961 - 1970 г. - 21 %, уточняват от Отдел „Статистически изследвания - Шумен&ldq

Трафикът на граничния пункт "Кулата" е спокоен към този час и няма струпване от автомобили, чакащи да преминат, . 

През почивните дни движението през пункта на изход отново беше без изчакване. Миналата седмица на изход се преминаваше бързо. На вход трафикът беше интензивен.

По данни от Гърция, през юли тази година през ГКПП Промахон са преминали 2 100 000 души, от които 1 087 000 са влезли в Гърция, а 1 013 000 са излезли. През юни трафикът през пункта е бил 1 150 000 души, т.е. общо през първите два летни месеца на годината от там са преминали 3 250 000 души. Сходни са данните за 2023 г., когато през същите месеци са преминали 3 290 000 души.

Една от теориите за този ден гласи, че страхът от петък 13-и се дължи на религиозните вярвания, свързани с 13-ия гост, поканен на Тайната вечеря - апостол Юда, за когото се твърди, че е предал Исус, и с разпъването на Исус в петък, деня на екзекуцията му, обясни д-р Кабаджова.

По думите , легендите около този ден превръщат 13-и в културен феномен, което общността възприема като суеверие.  

От психологическа гледна точка, суеверията могат да повлияят дори и на тези, които не вярват в тях. И суеверните, и несуеверните хора вярват, че някога нещо лошо може да им се случи, ако заявят, че това никога няма да стане. В този смисъл на петък 13-и хората са склонни да вярват и придават значение на неща, които обикновена нямат някаква важност за тях. Нашият мозък работи много добре с асоциациите, т.е., ако нещо лошо ни се случи на петък 13-и, най-вероятно това събитие ще бъде асоциирано с точно тази дата и ще остане в съзнанието ни завинаги, обясни психотерапевтът.

Работила съм с хора с различни фобии, които са споделяли и страх от петък 13-и, разказа д-р Кабаджова. Разказват за различни ритуали, очаквания за всякакви ситуации с "лош късмет". Имала съм клиенти, които дори отменят всякакви пътувания, ангажименти, взимат отпуск и стоят при близки приятели, за да се подсигурят, че няма да пострадат, сподели тя.

Според нея човекът е склонен да търси обяснение и причина за дадено събитие. Когато дадено събитие се случва в определен момент и се повтаря, се създава предпоставка за установяване на причинно-следствена връзка, която е предпоставка за раждане на различните суеверия. Логиката на суеверния човек е насочена към ритуала и за него е характерно, че смята ритуала за първопричина на явленията, които са се случили или предстои да се случат, дори ако тези явления изобщо не зависят от ритуала, обясни психотерапевтът. По думите , ритуалите и фобиите са силно характерни за обсесивно-компулсивните личности. 

Д-р Галина Кабаджова съветва да изпълняват ритуали, които пазят от лош късмет, за да се справят с подобни страхове. „Има хора, които прибягват до ритуали дори и когато не са особено суеверни, и в крайна сметка твърдят, че има ефект. Ритуалите играят ролята на правила, а когато имаш правила и знаеш как да играеш по тях, нещата винаги изглеждат по-лесни“, каза още Кабаджова.

Откъде идват вярванията за този ден

Вярването за деня не идва от САЩ, но оттам се налага в популярната култура като лош ден, обясни етнологът Димитър Василев. По думите му, за нашата култура петък 13-и е външно явление и суеверие.

В християнската религия числото 13 е свързано с Тайната вечеря и предателството. В скандинавската митология - вечерята на боговете, в която Лок, като 13-и, убива Бога на щастието и оттам Земята потъва в мрак, разказа Василев. Различни такива елементи, които постепенно се обособяват и довеждат до това суеверие, което в България не е до такава степен разпространено, но на някои места по света носи сериозни последици дори за икономиката, каза още Василев.

По думите му, през 19-и век в някои произведения на европейски автори се забелязва, че петък 13-и е определян като лош ден.

Ако говорим за българската традиционна култура, петък има доста суеверия, посочи Василев. Според него българският народ е суеверен. Той отново е обвързан с християнството. Има 12 лоши петъка в годината, наричани черни. Това са петъците преди големите 12 празника, свързани с живота Исус и Богородица. Около тези 12 петъка има доста забрани. Понеже е обвързан и с култа към св. Петка, повечето забрани са свързани с женска работа – не се пере, не се тъче, шие, обясни етнологът.

Друга забрана, свързана с петъка, е сексуалното табу, съпрузите не трябва да имат сексуални отношения. Петък е лош ден за българите, както и сряда. В нашите вярвания най-добри дни за начало на някаква дейност са понеделник, вторник и четвъртък, коментира Димитър Василев.

Има интересно вярване, също старо, за това, че ако в такъв „лош“ петък е ушита риза, а човек умре с нея, той може да вампиряса, каза още етнологът.

Нумерологията в България навлиза късно. В нея 13-ото число е лошо число. За разлика от 12, 13 е непълно и лошо число, каза още Василев.

За гърците лошият ден е вторник 13-и. Идва от гръцката митология. Това е денят на Арес, лошият ден. Отделно има и две исторически събития – два пъти е превзет Константинопол на вторник 13-и. Затова там денят е лош, разказа Василев и добави, че в испаноезичните култури също е лош вторник, а не петък. 

Постепенно различните вярвания се разпространяват, чрез литературата, киното и други елементи на масовата култура, което води до една психоза сред някои хора и на места има доста сериозни последствия, каза още Димитър Василев.

Суеверията по време на полет

В повечето европейски и американски авиокомпании не съществува 13-и ред, защото се смята, че е фатално число, което носи нещастие, посочи пилотът Марио Бакалов. Голяма част от пътниците са така или иначе под стрес или имат страх от летене, няма нужда от допълнително напрежение, добави той.

Като продължите към другите редове, ще забележите, че в самолетите на "Луфтханза" липсва и още един ред, това е ред 17. Числото 17 също носи нещастие, така поне смятат хората например в Италия и Бразилия, и затова не се използва при нас, разказа Бакалов.

Проучване от 2017 г. показва, че билетите за самолет в петък 13-и са по-евтини, и то средно с 16%. Така суеверието на някои става в полза на други, посочи Бакалов.

По думите му, при китайски авиокомпании често липсва ред 4, тъй като се смята за фатално число, свързано със смъртта.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Очевидно това е поредната провокация на РСМ, целяща да разруши постигнатото до момента, коментира Даниел Митов думи на вицепремиера на РСМ за България
Около 17% от кандидатите за работа в НСО стигат до назначаване, 50% отпадат още на медицинските прегледи, каза генерал-майор Емил Тонев
Ремонтът на Дунав мост се извършва в 400-метрова отсечка
Община Несебър започва подготовка за строителство на социални жилища
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Върбица отбелязва тържествено 50 години от обявяването си за град
Местен фокус
Елена Йончева е предала в йеменския град Сана писмо от името на роднините на българските моряци от кораба "Галакси Лийдър"
Сфера
Възможностите за задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество между България и Германия обсъдиха президентът Румен Радев и посланик Ирене Планк
Сфера
Мъж на 51 г. е задържан от полицията в област Добрич заради намерени в негов имот наркотици
В детайли
В декларация учредители, основатели, доайени и бивши областни председатели на ДПС застанаха зад лидера Ахмед Доган
Сфера
Иновативна технология помага на фермери да намалят потреблението на вода и торове и да повишат качеството на продукцията
В детайли
Евродепутатът Елена Йончева е в Йемен в опит да се срещне с българските моряци от кораба „Галакси лийдър“
Основна линия
Тринайсет нелегални мигранти, превозвани в два автомобила, са задържани в Бургас, водачите на колите са арестувани
Основна линия
Делегация от БАН, дипломати и българи, живеещи в Румъния, отбелязаха 155 години от създаването на Академията в Браила
Контекст
Проблемите на управлението на отпадъците обсъди на среща в Разград ръководството на РИОСВ Русе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.